Zabranjene stvari u islamu
Za svakog vjernika je veoma bitno da zna šta je dozvoljeno a šta je zabranjeno kako bi bili sigurni da doista kročimo siratil-mustekimom ( pravim putem).
Govoreći o principima na kojima se bazira propis halala i harama dolazimo do još nekoliko veoma bitnih propisa koje ću ako Bog objasniti.
Jedan od principa kada govorimo o halalu i haramu jeste da je u halalu zamjena za ono što je haram.
Islam je došao da ljudima olakša njihov život i nije im ništa zabranio a da im nije u zamjenu dao nešto bolje i korisnije.
«Allah je zabranio vračanje, a zamijenio ga klanjanjem istihare. Zabranio je lihvarenje, ali je to zamijenio profitabilnom trgovinom.»
Isto tako Allah je zabranio muškarcima da nose svilenu odjeću, ali im je u zamjenu dao ukrasnu odjeću od vune, lana i pamuka. Zabranio je preljub, razvrat i
homoseksualnost, ali je ljudima u zamjenu dao zakoniti brak. On je zabranio opojna pića da bi ljudi mogli uživati druge napitke koji su korisni za tijelo i um. Zabranio im je nečistu hranu, ali im je dao druga korisna i prijatna jela.
Allah ne želi učiniti ljudima život bijednim, teškim i ograničenim, naprotiv On im želi olakšati, uputiti ih i milost im svoju dati, kao što kaže: «Allah želi da vam objasni i da vas putevima kojma su išli oni prije vas uputi, i da vam oprosti. – A Allah sve zna i mudar je.
Je li u islamu samo svinjsko meso zabranjeno?
Upotreba svinjskog mesa, kao i mesa divlje svinje, je najstrožije zabranjena Muslimanima. Dakle upotrebom svinjskog mesa, Musliman čini veliki grijeh prema
Allahu dz.š. Ovdje se poradzumjeva da je i svaki prehrambeni artikal koji sadrži makar i malo svinjskog mesa ili svinjske masti ili bilo kojeg sastojka koji vodi porijeklo od svinje, strogo zabranjen. Konzumiranje svinjskog mesa je zabranjeno iz više razloga, a najveći razlog te zabrane je štetnost svinjskog mesa po ljudsko zdravlje.
Šta Islam kaže o mesu životinje koja nije zaklana u ime Allaha?
Meso takve životinje zabranjeno je Muslimanu, jer sam čin klanja životinje u nečije drugo ime sem Allahovog narušava koncept Tevhida, temelja Islama. Da bi meso bilo dopušteno, Musliman je dužan spomenuti Allahovo ime prilikom klanja, rekavši: Bismilla, Allahu Akber! El-Kurtubi navodi od Aiše, r.a., da je njoj postavljeno pitanje u vezi sa klanjem koje obavljaju stranci (nemuslimani) povodom svojih praznika i to poklanjaju muslimanima, pa je odgovorila: Ono što je zaklano povodom toga dana nemojte jesti, ali jedite plodove sa njihovih voćki. Allah, dž.š dozvolio je da se to jede u nuždi, pa kaže: ‘A ko bude primoran, bez svoje želje i pohlepe’, tj bez želje ili pohlepe, ‘njemu nije grijeh’ u tome.
Vrste mrtvih životinja koje su zabranjene Muslimanima za ishranu:
Udavljena životinja; to je npr. životinja koja je udavljena pomoću konopca, ili je pak neka teška stvar pala na glavu te životinje i time je ugušila.
Udarcem usmrćena životinja; to je životinja koja je ubijena udarcem štapa ili nekog drugog predmeta. Padom usmrćena životinja; životinja koja je uslijed pada npr. s visine izgubila život.
Ubodom usmrćena životinja; to je životinja koja je uginula nakon što je npr. bila probodena od strane neke druge životinje (rogovima te životinje).
Životinja koja je djelimično načeta od strane drugih životinja, npr. od strane psa, lava, itd.
U ovu kategoriju ne spada životinja koja je recimo ranjena i bude nađena od strane čovjeka koji je onda prekolje spominjući Allahovo ime, dok je životinja još živa. Takva životinja je onda dopuštena – halal.
Prvi razlog zabrane upotrebe mesa nabrojanih životinja je Allahova zabrana mučenja životinja, dakle nije dopušteno životinju gušiti, ili udarati dok ne umre jer time se životinja bezpotrebno muči. Islamski način klanja životinja je univerzalan po tom što se životinja ne pati prilikom klanja, jer puštanjem krvi onemogućava se dolazak krvi u mozak životinje čime ona gubi osjećaj i ne osjeti bol. Drugi razlog zabrane je štetnost takvog mesa po ljudski organizam.
Da li su Muslimanima dopuštene životinje iz mora?
Da, životinje iz mora, ribe, kitovi, itd., su dozvoljene Muslimanima za ishranu. Allah dž.š. kaže u Kur’anu a.š. slijedeće: Dozvoljen vam je ulov iz mora i hrana od toga (5:96), kao sto će, ako Bog da, doći kasnije u hadisu Anbera u Sahihu, zatim u El-Musnedu, El-Muvetta’u i Sunenima, u vezi sa riječima Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, O moru stoji: /173/ Voda mu je čista, a uginula životinja iz njega je halal. Od Ibn-Omera navodi se merfu’ (predanje)
direktno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: /174/ Dozvoljene su nam dvije vrste uginulih životinja i dvije vrste krvi: riba, skakavac, jetra i slezena.
Kakva je ishrana Muslimana u slučaju nužde?
Sve zabrane koje važe u Islamu u vezi sa ishranom, važe samo onda kada čovjek može da bira između halal i haram hrane. No međutim ako se čovjek nađe u takvoj situaciji da je prisiljen da upotrebljava haram hranu, jer nema druge hrane, onda mu nije grijeh da troši haram hranu da bi spasio svoj život. Neki alimi smatraju da čovjek u slučaju nužde treba da provede makar jedan dan i jednu noć bez hrane da bi mu bilo dopušteno da koristi haram hranu.
Da li Muslimani smiju jesti meso životinje koja je zaklana od strane kršćana?
Kako već znamo, meso mnogobožaca je zabranjeno Muslimanima. No međutim ako pogledamo na Kršcane, vidjet ćemo da oni ustvari vjeruju u jednog Boga, iako su iskrivili svoje učenje. U Kur’anu Allah dž.š. kaže slijedeće: Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je
data Knjiga (Židovi i Kršćani), i vaša jela su njima dozvoljena…(Sura El-Ma’ida, ajet 5.)
Čitajuci ovaj ajet, možemo zaključiti da je meso Židova i Kršćana dozvoljeno Muslimanima, sve dok se kod klanja ne uoče vidljivi znaci širka, jer u tom slučaju je takvo meso zabranjeno Muslimanima. Ovdje mozemo zaključiti slijedece: Ako Musliman budo čuo da Zidov ili Kršćanin prilikom klanja životinje nečije drugo ime spominje, npr. Isusovo (Isa a.s.), a ne Allahovo, onda mu je meso te životinje haram – zabranjeno. Ovdje treba navesti da je Imam Malik r.a. mišljenja da zivotinje koje su zaklane za npr. Kršćanske slave i njihove crkve, mekruh (pokuđene) za Muslimane i to iz straha da su prilikom klanja spomenuli necije drugo ime, a ne Allahovo.
Klanje životinja u Danskoj i u drugim evropskim državama je suprotno islamskom klanju(životinja se udari u čelo nekakvim pištoljem, tek kada se životinja posve umiri, dakle umre, onda slijedi klanje i to nučije drugo ime a ne Allahovo, jer današnji kršćani nevjeruju u jednog Boga) ovakav način klanja je u islamu zabranjen, a meso od te životinje jesti je također zabranjeno (jer se takvo meso smatra strvinom). Zato vam se preporučuje da ne kupujete meso u njihovim radnjama (samoposlugama) već kupujte halal meso u muslimanskim mesnicama.
Da li nam je dozvoljeno meso životinje koja nije zaklana po islamskim propisima?
Većina alima smatra meso halalom samo onda kada je životinja zaklana po islamskim propisima. Naspram ovoga imamo jednu grupu malikijskih pravnika koji
meso smatraju halalom čak i onda ako životinja nije zaklana po islamskim propisima (presjećanjem grla). Oni se pozivaju na gore navedeni ajet iz sure Al-Ma’ida. Znači životinja koja je ubijena recimo elektro-šokom je po ovome dozvoljena Muslimanima, a Allah opet najbolje zna.
Šta kaže Islam o sredstvima koja opijaju?
O vjernici, vino, kocka, kumiri i strjelice za gatanje odvratne su stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste spašeni bili.
Ovdje važi pravilo oko kojeg su se složili svi islamski pravnici, a to je da svako sredstvo koje opija, alkohol, droga, itd., su strogo zabranjeni Muslimanima, kako u velikim tako i u malim količinama.
Šta kaže Islam o trgovini sa alkoholom?
Islam strogo zabranjuje trgovinu alkoholom, čak i sa ne-Muslimanima. Znači jednom Muslimanu je zabranjeno da uvozi ili izvozi alkohol, da radi u prodavaonici kao radnik ili šef u kojoj se prodaje alkohol. Muhammed s.a.v.s. je prokleo deset osoba koje imaju veze sa alkoholom, i to: Onoga koji ga proizvodi;Onoga za koga se proizvodi;Onoga koji ga pije;Onoga koji ga servira;Onoga koji ga nosi (transportuje);Onoga za koga se nosi (transportuje);
Onoga koji ga prodaje;Onoga koji zarađuje od njegove prodaje;Onoga koji ga kupuje;Onoga za koga se kupuje.(Prenosi Tirmizi)Ovdje je jasno kako se Musliman treba da ponaša naspram alkohola, droga i drugih opojnih sredstava, znači odbaciti alkohol, majku svih zala.
Da li Musliman alkohol može davati kao poklon?
Kako je zabranjeno konzumiranje alkohola, isto tako je zabranjeno i davanje alkohola kao poklona Muslimanima, pa cak i ne-Muslimanima. Dakle Musliman ne smije nikome alkohol poklanjati a niti ga od koga kao poklon prihvatati.
Muslimanu je isto tako zabranjeno prisustvovanje na feštama i proslavama na kojima se služi alkohol. Muhammed a.s. kaže: Svaki onaj koji vjeruje u Allaha i u sudnji Dan, neka nesjedi za stolom za kojim se pije alkohol.