Gusinje je mali grad u Crnoj Gori. Prema popisu stanovništva iz 2003, grad ima populaciju od 1704. Gusinje se nalazi jugozapadno od Plava, na mjestu gdje se sastaju rijeka Grncar i Vruja i prave rijeku Ljucu. Lezi na 925m nadmorske visine. Od granice sa Albanijom udaljen je 5km. Prostire se na oko 157 km2.
Prvi put Gusinje (Gusenio) pominje se u Ljetopisu Popa Dukljanina (Sclavorum Regnum) kao jedna od tadasnjih 11 dukljanskih zupa. U 14.vijeku pominje se kao selo na karavanskom putu od Dubrovnika, Kotora i Skadra prema Peci i Carigradu. Gusinje postaje centar poznat po trgovini i poljoprivrednim proizvodima. Kroz naselje je tada prolazio veliki broj trgovaca i pratilaca karavana tako da je Gusinje krajem 19.vijeka imalo 1600 a Plav svega 800 kuca. Gusinje je tada imalo 350 ducana, 7 hanova, 8 vjerskih skola, gimnaziju i 27 kafedzinica.
Za vrijeme turske vladavine nad ovim dijelom zemlje, Gusinje je u jednom periodu bilo centar nahije, poznat po izvozu stoke i poljoprivrednim proizvodima.
U fizionomiji naselja sacuvano je dosta orijentalnih elemenata u izgradnji kuca i ulica. Nekoliko dzamija, visokih minareta daje posebno obiljezje naselju i siroj okolini. Pored dzamija ovdje se nalazi i katolicka i pravoslavna crkva.
Sama varosica ima nekoliko turistickih motiva:
* arhitektonska bastina- zastipljena u 2 osnovna tipa kuca: kamene kuce koje se cesto nazivaju " metohijske kule" i stare kuce dinarske planinarske oblasti.
* urbana matrica- ocjenjuje se kao izuzetna kulturnao-istorijska vrijednost. Tu je razlicita linija ulica od savremenih naselja, specificnih ambijenata do kontrasta prostrane kompozivike carsije - centra (Balica sokak, Hodzica kula, Mustajbegov han, selo Martnovici, Radoncica kula...) itd
* etnografsko nasljedje
Gusinje i njegova okolina poznati su po veoma lijepim narodnjim pjesmama i igrama. Zenska muslimanska nosnja iz Gusinja ubraja se u najslikovitije u Crnoj Gori.