Plavsko Jezero - u jugoistocnom dijelu Crne Gore izmedju planina Prokletija i Visitora na nadmorskoj visini 907 metara nalazi se Plavsko jezero. Na osnovu postanka jezerskog basena, pripada grupi glacijalnih jezera, a nastao akumulaciom vode Gusinjsko-plavskog lednika. po povrsini je najvece medju lednickim jezerima u Crnoj Gori, a drugo u Jugoslaviji poslije Bohinjskog jezera u Sloveniji.
Jezero ima oblik elipse, duzina mu iznosi 1250 metara a sirina 1490 metara. Povrsina je 2 KM. Jezero je relativno plitko, maksimalna dubina iznosi 9 metara (pogodno je za razvoj submerzne i emerzne vegetacije). Plavsko jezero je tipicno protocno jezero, jer posjeduje i otok u Lim i pritoku Ljucu koja osim hladne vode u jezeru donosi i raznorazne suspendovane materije koje dodatno zatrpavaju jezero. O tome govori podatak da se dubina jezera u proteklih 40 godina smanjila za 10%.
Temperatura jezera varira u odnosu na godisnja doba. U ljetnjem periodu rijetko prelazi 18 °C (15-22) sto je posljedica stalnog dotoka hladne vode pritoke Ljuce.
A zimi cijelo vodeno ogledalo zaledi. Prosjecna godišnja temperature jezera iznosi 8,7 °C. Voda u jezeru se promijeni na svaka 4 dana i 10 sati, odnosno 82 puta godišnje. Nijanse boje vode variraju u toku dana I noci, godišnjih doba, u zavisnosti od položaja sunca, priobalne vegetacije I sjenke koju baca Visitor.
Raznovrsnost ihtiofaune pruža povoljne uslove za ribolov na jezeru. Ribe koje se mogu naci u plavskom jezeru su: Hucho hucho (mladica), Thymallus thymallus (lipljen), Leciscus cephalus (klen), Lota lota (manic), Chondrostoma nasus (skobalj), Rutilus rutilus (crvenrepka), kao I endem Salmo larax m. lacustris (blatnjaca) cije je prirodno mrijestilište rijeka Grlja.
Osim ribolova moguc je I lov na pernatu divljac. Najbrojnije su: Fulica spp. (Liska), Anas platyrhynchos (divlja patka), Larus spp (Galeb), Ardea cinerea (Caplja).
Plavsko jezero bogat je makrofitski oligotrofni region. Izdvajaju se tri osnovne ekološko fiziološke asocijacije vodenih makrofita: gust splet flotantih biljaka iz grupe Nympheaceae (Nyphar luteum-žuti lokvanj I Nymphaea alba-bijeli lokvanj) I nekoliko predstavnika Potamogetonaceae (Potamogeton natans, P. Perfoliatus) smjenjuje se emerznim predstavnicima Phragmites communis (trska) I Scirpus lacustris (Šaš), a izmedu ovih, pod vodom, po pjeskovitom dnu submerzni predstavnici Myriophyllum verticullatum, Ceratophyllum demersum, Najas spp. I neki predstavnici vrste Charophyta-Chara spp, Nitella spp…
Plankton jezera cine fitoplankton I zooplankton. Od fitoplanktona srijecemo predstavnike iz grupa Bacillariyophyta, Chlorophyta I Cyanophyta, a od zooplanktona predstavnik je Rotatoria, Copepoda, Cladocera I Protozoa.
Mogucnost lova, ribolova I upražnjavanje sportova na vodi (skokovi u vodi, veslanje, jedrenje na jezeru, kajakarenje na Ljuci I Limu) predstavlja posebnu pogodnost za razvoj turizma.